W niedzielę, 24 sierpnia w Miejskiej Górce odbyły się Dożynki Gminno-Parafialne. Uczestniczyli w nich przedstawiciele władz samorządowych i duchowieństwa. W gronie zaproszonych gości znaleźli się między innymi starosta rawicki, Zygmunt Wolny oraz delegacja z zaprzyjaźnionej gminy Dobruška w Czechach, ze starostą Petrem Tojnarem.
Obchody święta plonów rozpoczęły się dziękczynną mszą św. w kościele parafialnym, którą odprawił ks. kan. Marian Podlarz, w asyście ks. Piotra Rogólskiego – proboszcza parafii w Zakrzewie oraz ojca Grzegorza Czepiela – gwardiana klasztoru franciszkanów na Goruszkach.
Po nabożeństwie korowód dożynkowy, prowadzony przez Andrzeja Kusztelaka, komendanta gminnego OSP, na czele z miejskogórecką ORKIESTRĄ DĘTĄ, udał się na stadion miejski, gdzie odbył się dożynkowy festyn .
Uczestników imprezy powitał burmistrz Karol Skrzypczak, który w swoim wystąpieniu złożył podziękowania rolnikom z naszej gminy za ich całoroczną pracę. Podziękował też za zaangażowanie wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania i uatrakcyjnienia uroczystości.
W części obrzędowej odbyła się tradycyjna ceremonia wręczenia chleba i wieńców dożynkowych, z towarzyszeniem przyśpiewek w wykonaniu zespołu śpiewaczego GÓRECZANKI.
Funkcje starostów dożynek pełnili w tym roku Magdalena i Robert Skupinowie z Dąbrowy.
Na uroczystość przygotowano czternaście wieńców dożynkowych. Jeden z nich, kształtem przypominający ciągnik Zetor, różnił się od pozostałych. Otrzymał go starosta Petr Tojnar z Dobruški. Pozostałe wieńce odebrali: starosta rawicki Zygmunt Wolny z małżonką, Danuta i Aleksander Naskrętowie z Karolinek, Bożena i Roman Brodowie z Konar, Teresa i Krzysztof Robaszyńscy z Dłoni, Marlena i Mieczysław Wujczakowie z Roszkowa, Maria i Stefan Węglarzowie z Kołaczkowic, Weronika i Piotr Hądzlikowie z Rzyczkowa, Sabina i Jan Skorupkowie z Zakrzewa, Paulina I Przemysław Wujczakowie z Oczkowic, Sylwester Grunt z Woszczkowa, proboszczowie Marian Podlarz i Piotr Rogólski oraz gwardian Grzegorz Czepiel.
Wieńce wykonała Donata Wawrzyniak z Roszkowa.
Imprezę uświetniły występy grup śpiewaczych GÓRECZANKI z Miejskiej Górki i WŁOŚCIANIE z Sobiałkowa, kapeli dudziarskiej z Osieka oraz Zespołu Pieśni i Tańca MARYNIA ze Święciechowy. Zakończyła ją zabawa taneczna przy muzyce zespołu MIRAŻ.
Oprócz tego można było odwiedzić stoiska promocyjne, gastronomiczne i handlowe, obejrzeć wystawy i pokazy. Dzieci mogły korzystać bezpłatnie z urządzeń rekreacyjnych.
Zaciekawienie wzbudziły stare pojazdy i silniki należące do Michała Filipowiaka z Kołaczkowic oraz dawne narzędzia rolnicze i sprzęt gospodarski, pochodzące ze zbiorów Mariana Rapiora. Odbył się również pokaz kowalstwa.
Podziwiano nowoczesne maszyny rolnicze i zabytkowe motocykle oraz różne wyroby rękodzielnicze. Można było obejrzeć ekspozycje fotograficzne: „Miejska Górka na starej fotografii” i „Portret wsi w zdjęciach weselnych” autorstwa fotografa Jana Twardaka oraz „Dożynki – jak za dawnych lat ”, przygotowaną przez pracowników Ośrodka Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej.
Wiele osób odwiedziło stanowisko promocyjne zaprzyjaźnionej gminy Dobruška oraz stoiska oferujące smaczne zupy, obsługiwane przez koła gospodyń wiejskich w Sobiałkowie, Konarach, Roszkowie, Kołaczkowicach, Gostkowie i Miejskiej Górce.
Powodzeniem cieszyły się wyroby cukiernicze z PIEKARNI Wiesławy Nowakowskiej, soki malinowy i miętowy własnego wyrobu, którymi częstowały przedstawicielki sołectw Piaski – Zalesie i Topólka oraz chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem, serwowany przez członkinie KLUBU SENIORA.
Chętnie odwiedzano też inne stoiska, m. in. WARSZTATÓW TERAPII ZAJĘCIOWEJ, Klubu Sportowego SPARTA, Sekcji Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych w Miejskiej Górce. Zainteresowanie wzbudził pokaz zorganizowany przez Rawickie Stowarzyszenie Gołębi Rasowych, Drobiu Ozdobnego i Drobnego Inwentarza.
Imprezą towarzyszącą był plener malarski z udziałem uczestniczek Koła Plastycznego TRZY KOLORY, działającego przy miejskogóreckim Ośrodku Kultury.
IAP Portal - (C)opyright by TELEKOM.pl Sp. z o.o.