W ostatnią niedzielę sierpnia br. w Miejskiej Górce odbyły się Dożynki Gminno-Parafialne. Impreza zgromadziła wielu mieszkańców miasta i miejskogóreckiej gminy. Uczestniczyli w niej między innymi przedstawiciele władz samorządowych, miejscowe duchowieństwo oraz liczne grono zaproszonych gości, wśród których znalazł się starosta rawicki, Zygmunt Wolny.
Obchody rolniczego święta rozpoczęła dziękczynna msza św. odprawiona przez ks. kan. Mariana Podlarza, proboszcza parafii w Miejskiej Górce. Oficjalna część dożynek odbyła się na stadionie miejskim. Zebranych powitał burmistrz Karol Skrzypczak, który wyraził uznanie dla rolników z naszej gminy, dziękując im za całoroczną pracę. Gospodarz święta plonów złożył też podziękowania wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania dożynkowej uroczystości. Starostami dożynek byli Patrycja i Łukasz Rojdowie z Miejskiej Górki.
Na uroczystość przygotowano czternaście wieńców dożynkowych, które miejskogórecka młodzież wręczyła gościom honorowym i rolnikom z dziesięciu sołectw naszej gminy. Otrzymali je: starosta rawicki Zygmunt Wolny z małżonką, proboszcz Marian Podlarz, ojciec Tycjan Zgraja – gwardian klasztoru franciszkanów na Goruszkach, ksiądz Artur Biegański – nowy wikariusz miejskogóreckiej parafii oraz Maria i Tadeusz Żytowie z Dłoni, Danuta i Andrzej Naskrętowie z Roszkowa, Grażyna i Jarosław Mrukowscy z sołectwa Piaski – Zalesie, Maria Jolanta Sobieraj z Sobiałkowa, Donata i Marek Kaczmarkowie z Dąbrowy, Hanna i Paweł Ciesielscy z Kołaczkowic, Małgorzata i Karol Kędziowie z Woszczkowa, Joanna i Tomasz Sieclowie z Rzyczkowa, Elżbieta i Tomasz Maćkowiakowie z Miejskiej Górki, Adrianna i Marcin Wolsztyniakowie z Oczkowic.
Dożynkową imprezę uatrakcyjniły występy miejskogóreckich grup śpiewaczych GÓRECZANKI i POD KLONEM, Zespołu Ludowego DYSZEL ze Żmigrodu oraz poznańskiego Kabaretu POD SPODEM.
Organizatorzy dożynek przygotowali również wiele innych atrakcji. Można było podziwiać nowoczesne maszyny wykorzystywane w rolnictwie, należące do Hodowli Zarodowej Zwierząt w Żołędnicy, a także obejrzeć sprzęt rolniczy i gospodarski, pochodzący sprzed kilkudziesięciu lat, prezentowany przez kolekcjonerów staroci – Mariana Rapiora z Miejskiej Górki i Michała Filipowiaka z Kołaczkowic. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska konsumpcyjne. Zaciekawienie wzbudziły także pokazy tradycyjnego wyrobu masła w wykonaniu Mariana Jurdeczki z Zalesia oraz rzeźby i płaskorzeźby wykonane przez artystów – Mirosława Mateckiego z Konar i Romana Maśląkę z Dłoni.
Organizatorami dożynek byli: Burmistrz Miejskiej Górki, Ośrodek Kultury oraz miejskogórecka parafia.
IAP Portal - (C)opyright by TELEKOM.pl Sp. z o.o.