Interaktywna mapa

XIX Sesja Rady Miejskiej w Miejskiej Górce


W środę, 1 marca br., w sali widowiskowej Ośrodka Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Miejskiej Górce odbyła się XIX Sesja Rady Miejskiej.

Sesję przeprowadziła Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej, Barbara Szewczyk, która poprosiła Burmistrza o omówienie projektów uchwał umieszczonych w porządku obrad oraz o złożenie Radzie sprawozdania z działalności w okresie międzysesyjnym.

Najwięcej uwagi Karol Skrzypczak poświęcił omówieniu projektów uchwał związanych ze zmianą systemu oświaty. Poinformował zebranych, że od 1 września br. wszystkie 6 klasowe szkoły podstawowe z mocy prawa stają się szkołami podstawowymi ośmioletnimi. Mając na uwadze mogące wystąpić problemy lokalowe, kadrowe i ekonomiczne, ustawodawca uwzględnił możliwość wskazania uczniom klas siódmych i ósmych kontynuowania nauki w innej szkole, maksymalnie do roku 2022/2023. Natomiast gimnazja, funkcjonujące w Miejskiej Górce i Konarach zostaną stopniowo wygaszone. Dlatego należy dostosować sieć szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego.

Przygotowany projekt uchwały w tym zakresie zawiera następujące propozycje:

Szkoła Podstawowa w Miejskiej Górce stanie się szkołą ośmioklasową. Ponieważ nie pomieści wszystkich uczniów, dlatego część pomieszczeń zajmowanych przez Zespół Szkół w Miejskiej Górce zostanie przekazana do dyspozycji Szkoły Podstawowej.  Nauczyciele gimnazjum poprowadzą zajęcia w szkole podstawowej w siódmej i ósmej klasie. 

W Zespole Szkół w Miejskiej Górce będzie 4-letnie liceum ogólnokształcące i 3-letnia branżowa szkoła I stopnia.

Szkoła Podstawowa w Dłoni,  Szkoła Podstawowa w Konarach i Szkoła Podstawowa w Sobiałkowie również zostaną przekształcone  w szkoły podstawowe ośmioklasowe. Jednak ze względu na sytuację lokalową  i kadrową  zostało zaproponowane, aby uczniowie z Dłoni i Sobiałkowa mogli kontynuować naukę w klasie siódmej a w kolejnym roku ósmej w Szkole Podstawowej w Konarach.

Dużo uwagi Burmistrz poświecił projektowi uchwały regulującemu sposób ustalania cen i opłat oraz zasad korzystania z obiektów i urządzeń użyteczności publicznej Gminy Miejska Górka. Jest to związane z wprowadzeniem przez rząd jednolitego pliku kontrolnego od towarów i usług, który to obowiązek został nałożony również na gminy. Ten projekt wywołał dużo dyskusji zwłaszcza w gronie sołtysów. Zakłada on, że wysokość opłat za  korzystanie ze świetlic wiejskich, korzystania z obiektów szkolnych, wynajmowanie sali sportowej na spotkania będą ustalać administratorzy tych obiektów, czyli sołtysi i dyrektorzy placówek oświatowych. Natomiast opłaty najemcy będą wpłacać na rachunek gminy. Burmistrz poinformował, że została wybrana najbardziej elastyczna opcja, aczkolwiek taka uchwała musi być wprowadzona.

Następnie Burmistrz, Karol Skrzypczak złożył Radzie sprawozdanie z działalności międzysesyjnej. Między innymi Burmistrz poinformował uczestniczących w Sesji radnych, sołtysów i zaproszonych gości, że po otwarciu ofert hali widowiskowo-sportowej w Miejskiej Górce, nie nastąpiło natomiast rozstrzygnięcie przetargu. Oferty zostały zweryfikowane, najtańsza oferta spełnia wszystkie wymogi, ale jest jeden szkopuł; zaproponowana najtańsza oferta i tak przekracza kwotę w budżecie. Burmistrz przypomniał zebranym, że gmina miała zapewnione finansowanie tej inwestycji przez Wielkopolski Urząd Marszałkowski w kwocie 1.800.000,-zł. Niestety sprawa ta jest już nieaktualna. Obecnie kompetencje dofinansowania budowy obiektów sportowych zostały przekazane Ministrowi Finansów. Burmistrz poinformował, że spotkał się w Warszawie z przedstawicielem Ministra, który zachęcał do złożenia nowego wniosku, który – Jego zdaniem, ma bardzo duże szanse na dofinansowanie, ponieważ  spełnione jest wiele kryteriów.

W kolejnym punkcie swego wystąpienia, Burmistrz poinformował, że w najbliższych miesiącach zapadnie decyzja o budowa zbiornika  „Balaton”. W marcu rozpocznie się nabór na wnioski ze środków unijnych adresowanych dla Urzędów Marszałkowskich na budowę zbiorników retencyjnych. Projekt jest gotowy. Zakończył się proces związany z wyceną działek pod wykup. Burmistrz poinformował, że bardzo aktywnie uczestniczy i działa na rzecz realizacji tej inwestycji.

Ważna dla mieszkańców Miejskiej Górki jest budowa ścieżki rowerowej łączącej Miejską Górkę z Sarnową wzdłuż drogi krajowej Nr 36. Główna Dyrekcja Dróg i Autostrad ogłosiła przetarg na jej budowę  w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Burmistrz potwierdził, że jest w stałym kontakcie z Dyrektorem GDGKiA i Burmistrzem Rawicza. Obaj Burmistrzowie zadeklarowali, że w razie niewystarczających środków finansowych w budżecie GDDKiA, deklarują udział w tej inwestycji.

Zgodnie z porządkiem obrad, Burmistrz przedstawił sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach i przedszkolach, prowadzonych przez Gminę Miejska Górka za 2016 rok.

Podczas Sesji radni podjęli także uchwały w sprawie:

· zmiany uchwały budżetowej na rok 2017,

· wprowadzenia na terenie Gminy Miejska Górka „Samorządowego programu dla rodzin wielodzietnych posiadających Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny”

· projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego, wprowadzonego ustawą - Prawo oświatowe,

· ustalenia czasu bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki przez przedszkola, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miejska Górka, określenia wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego dzieci w wieku do lat 5 w prowadzonych przez Gminę Miejska Górka publicznych przedszkolach w czasie przekraczającym wymiar zajęć bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki oraz określenia warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia z tych opłat,

· upoważnienia kierownika Centrum Usług Wspólnych do wydawania decyzji administracyjnych dotyczących dofinansowania pracodawcom kosztów kształcenia młodocianych pracowników,

· uchwalenia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Miejska Górka

· sposobu ustalania cen i opłat oraz zasad korzystania z obiektów i urządzeń użyteczności publicznej Gminy Miejska Górka. 

 

W związku z wyczerpaniem porządku XIX Sesji Rady Miejskiej w Miejskiej Górce, Wiceprzewodnicząca, Barbara Szewczyk, dziękując za przybycie, zamknęła obrady.

 

 


IAP Portal - (C)opyright by TELEKOM.pl Sp. z o.o.