Interaktywna mapa

Gala Liderów Powiatu Rawickiego


 

W dniu 24 marca 2017 roku w Domu Kultury w Rawiczu odbyła się Gala Liderów Powiatu Rawickiego 2017. Uroczystość była okazją do zaprezentowania przedsiębiorców oraz osób i instytucji, działających na rzecz lokalnych społeczności. Nagrodzeni i uhonorowani zostali działacze społeczni i kulturalni, firmy i instytucje, które osiągnęły sukces na płaszczyźnie gospodarczej i społecznej oraz wyróżniły się na tle poszczególnych gmin swoją działalnością.

 Z miejskogóreckiej gminy Tytuł „Działacza Społecznego Roku” otrzymały Anna Hejducka prezes Stowarzyszenia Dzieci i Osób Niepełnosprawnych w Miejskiej Górce oraz Maria Krzyżoszczak-Żyto będąca przewodniczącą Koła Gospodyń w Dłoni. Nagrodę „Laur Przedsiębiorczości” odebrały firmy: Huta Szkła „Beata” specjalizująca się w produkcji wyrobów szklanych , a także Firma Handlowo-Usługowa „ELMAR-TRANS” Dąbrowicz Sp. J. świadcząca usługi zarówno transportowe, jak i wszelkim sprzętem budowlanym. Tytuł „Filantrop Roku” przyznany został Marianowi Rapiorowi, kolekcjonerowi-regionoliście.

Wśród gości Gali Liderów Powiatu byli m.in. Bożena Henczyca - Poseł na Sejm RP, Andrzej Grzyb – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Aneta Karkosz – Prezes Samorządowego Funduszu Poręczeń Kredytowych w Gostyniu, przedsiębiorcy działający w poszczególnych gminach powiatu rawickiego, samorządowcy, w tym starostowie i burmistrzowie, przewodniczący rad i radni reprezentujący gminy i powiaty województwa Wielkopolskiego i Dolnośląskiego oraz działacze społeczni.

 

„DZIAŁACZ SPOŁECZNY ROKU”

 

ANNA HEJDUCKA

 

Prezes Stowarzyszenia Dzieci i Osób Niepełnosprawnych w Miejskiej Górce od 1997 r. Członek Zarządu Związku Stowarzyszeń Wielkopolska Sieć Organizacji Pozarządowych „Działamy Razem”, przewodnicząca Powiatowej Społecznej Rady  do Spraw Osób Niepełnosprawnych w Rawiczu, członek Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Rawiczu, członek Krajowej Rady Działalności Pożytku Publicznego, członek Wojewódzkiego Komitetu ds. Ekonomii Społecznej, inicjator powstania Warsztatów Terapii Zajęciowej, które stowarzyszenie stworzyło w 2004 r. i nadal prowadzi. Urodziła się 22.10.1955 roku w Rawiczu. Z wykształcenia pedagog, andragog, terapeuta psychiatryczny. Pracowała w Zug „Gazomet”, od 1983 nauczyciel najpierw w świetlicy, potem w przedszkolu, następnie w gimnazjum w klasie specjalnej w  Zespole Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Miejskiej Górce Po przejściu w 2007 r. na emeryturę pracowała jako nauczyciel w Medycznym Studium Zawodowym wchodzącego w skład  Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Rawiczu. Inicjator i współtwórca  klas  integracyjnych i specjalnych w szkole podstawowej im. Marii Konopnickiej w Miejskiej Górce.  Pełniła również funkcję wiceprzewodniczącego Związku Nauczycielstwa Polskiego.  Obecnie prowadzi działalność gospodarczą w zakresie prowadzenia i organizacji szkoleń oraz pełni funkcję pracownika socjalnego i pedagoga w Powiatowym Zespole ds. Orzekaniu o Niepełnosprawności. Swoją ogromną wiedzę oraz doświadczenie w pracy z osobami z niepełnosprawnością wykorzystuje poprzez aktywne działanie, udzielając konsultacji i porad. Dzięki innowacyjności i aktywności organizuje wiele przedsięwzięć i imprez dla środowiska osób niepełnosprawnych. Współpracuje z wszystkimi stowarzyszeniami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych  z terenu powiatu rawickiego, współorganizując corocznie Powiatowy Dzień Integracji jak również zaangażowana jest we współpracę z licznymi organizacjami pozarządowymi, Kołami Gospodyń Wiejskich z terenu wielkopolski i sąsiadujących województw. Chętnie dzieli się doświadczeniami i pomaga w organizacji i funkcjonowaniu licznych placówek i organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych i sportu.Za swoją działalność otrzymała odznaczenia i wyróżnienia m.in. Obywatel Wolontariusz i Zasłużony dla Powiatu Rawickiego. Prywatnie lubi podróże, dobrą książkę i zwierzęta.

 

 

"DZIAŁACZ SPOŁECZNY ROKU" 

MARIA KRZYŻOSZCZAK-ŻYTO

 

Maria Krzyżoszczak-Żyto z Dłoni od 16 lat pełni funkcję przewodniczącej miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich. Reprezentuje współczesny model gospodyni – osoba z wyższym wykształceniem rolniczym, która  również zadbała o staranne wykształcenie czworga dorosłych już dzieci. Prowadzi gospodarstwo wraz  z mężem,  także społecznikiem. Jednak nie narzeka i nawet znajduje czas na swoje pasje – genealogię rodziny, dobrą książkę i rysunek.  Jej szkice ołówkiem kilkakrotnie pojawiały się na małych wystawach w lokalnym środowisku. W KGW jest liderką, która integruje panie o niejednolitych temperamentach i w różnym wieku. Raczej  doradza, a nie poucza. Koleżanki mówią, że jest  pełna spokoju i łagodności, a przy tym pracowita. Wzorowo kieruje działalnością koła, a realizując społeczne  inicjatywy, współpracuje z wieloma osobami i instytucjami np. z radą sołecką, OSP, szkołą, przedszkolem, Ośrodkiem Kultury Sportu i Aktywności Lokalnej z Miejskiej Górki, Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego, zaprzyjaźnionymi kołami z innych wsi. Aktywną działalność dłońskiego KGW dostrzegają  i chwalą mieszkańcy, bowiem panie organizują dużo imprez i uroczystości, wycieczek, pokazów i spotkań, uczestniczą w konkursach i projektach kulinarnych.  Ostatnio sprawdzają się nawet  w występach scenicznych. Pani Maria czerpie wiele satysfakcji z pracy społecznej i wciąż ma nowe pomysły. Niedawno gospodynie z Dłoni obchodziły jubileusz 55-lecia.

 

„LAUR PRZEDSIĘBIORCZOŚCI”

 

HUTA SZKŁA „BEATA”

 

Firma Pana Lecha Betki rozpoczęła swoją działalność w 1979 roku w województwie opolskim, jako szlifiernia szkieł ozdobnych i kryształów. W latach 90. zakład został przeniesiony do województwa wielkopolskiego, a w roku 1993 uruchomiono dział wytopu i formowania szkła.  Huta Szkła „Beata” początkowo zajmowała się produkcją szkła kryształowego. W kolejnych latach z dużym sukcesem wytwarzano szkło powlekane oraz oświetleniowe.Obecnie Huta Szkła „Beata” specjalizuje się w produkcji zniczy, doniczek, świeczników oraz innych wyrobów szklanych, wytwarzanych metodą dmuchania i formowania ręcznego, ze szkła tzw. mrożonego. Dzięki stałym inwestycjom oraz dbałości o jakość zdobyliśmy uznanie oraz zaufanie klientów zarówno w kraju, jak i za granicą.

 

"LAUR PRZEDSIĘBIORCZOŚCI"

 

FIRMA HANDLOWO-USŁUGOWA

„ELMAR-TRANS” DĄBROWICZ SP. J.

 

Firma Handlowo-Usługowa „ELMAR-TRANS” Dąbrowicz Sp. J. powstała w 2004 roku. Początkowo zatrudniała 7 osób, obecnie ta ilość wzrosła i wynosi 21, w tym 15 osób z Gminy Miejska Górka. Firma świadczy usługi zarówno transportowe, jak i wszelkim sprzętem budowlanym. W 70% współpracuje z przedsiębiorcami działającymi na terenie gminy. Dla samej gminy firma wykonuje usługi w zakresie transportu materiałów sypkich, jak również koparkami i koparko-ładowarkami przy naprawach dróg gminnych i czyszczenia stawów. W okresie jesienno-zimowym firma zatrudnia dodatkowo około 5 osób, ponieważ świadczy usługi dla Pfeifer & Langen Polska S.A. Firma z roku na rok sukcesywnie się rozwija, wymieniając sprzęt na nowszy i tym samym stwarza dogodne warunki pracy dla swoich pracowników.

 

„FILANTROP ROKU”

 

MARIAN RAPIOR

 

Marian Rapior z Miejskiej Górki  jest znanym w gminie i poza jej granicami kolekcjonerem-regionalistą, a także radnym miejskim, przewodniczącym rady osiedla,  honorowym dawcą krwi, konstruktorem niezwykłych rowerów, a nawet chórzystą w kole śpiewu.  Wielką pasją pana Mariana są starocie. Twierdzi, że stare przedmioty mają duszę i należy je szanować, tak jak szanuje się starsze osoby. To dzięki kolekcjonerskiemu zapałowi, radny ocalił przed zniszczeniem  wiele przedmiotów, mających wartość historyczną, regionalną i tradycjonalną. Na swojej posesji urządził skansen-muzeum, angażując własne siły i fundusze, a przede wszystkim całe serce w ocalenie rzeczy pozornie niepotrzebnych. Jak dobry opiekun, pieczołowicie dba o eksponaty, sam je reperuje, składa, konserwuje, odnawia, ale wie, że musi zachować ich niepowtarzalny charakter. Czego tam nie ma? Są pożółkłe dokumenty, delikatna porcelana, sprzęty domowe, maszyny rolnicze, eksponaty militarne i wiele, wiele innych. Pan Marian zaprasza do muzeum wszystkie osoby, interesujące się przeszłością. Zbiory można zwiedzać o każdej porze dnia, a wstęp  oczywiście wolny.  Zawsze z zapałem opowiada o obszernej kolekcji, prezentując gościom zasady działania różnych dawnych urządzeń. Jeśli trzeba, tworzy wystawy i pokazy  lub małe inscenizacje poza muzeum, np. podczas różnych uroczystości i imprez plenerowych.


IAP Portal - (C)opyright by TELEKOM.pl Sp. z o.o.