W minioną niedziele (28 sierpnia) w Miejskiej Górce odbyły się dożynki gminne.
Święto Plonów tradycyjnie rozpoczęło się od Mszy św. odprawionej przez ks. proboszcza Mariana Podlarza. Następnie uroczystym korowodem prowadzonym przez Komendanta miejscowej OSP, Andrzeja Kusztelaka oraz miejskogórecką Orkiestrę Dętą, gospodarze i zaproszeni goście przemaszerowali na Stadion, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.
Część obrzędową uroczystości wypełniła ceremonia wręczania chleba oraz wieńców dożynkowych. Starostowie dożynek, którymi w tym roku byli Państwo Zdzisław i Danuta Skupin, starym zwyczajem przekazali chleb wypieczony z tegorocznych plonów, Burmistrzowi Miejskiej Górki, Karolowi Skrzypczakowi. Burmistrz, dożynkowym chlebem podzielił pomiędzy mieszkańców gminy.
Wieńce dożynkowe odebrali:
1. Ks. kanonik MARIAN PODLARZ proboszcz parafii w M. Górce
2. Ojciec gwardian TYCJAN ZGRAJA
3. HALINA i MARIAN RAPIOROWIE z Miejskiej Górki
4. EWA i MARCEL WYCISKOWIE z Oczkowic
5. TERESA i ZYGMUNT SZYMAŃSCY z Woszczkowa
6. MARIA i HIERONIM MATUSZAKOWIE z Konar
7. HALINA i JAN WOLNIAKOWIE z Dłoni
8. JOLANTA i HENRYK JANOWICZOWIE z Sobiałkowa
9. VIOLETTA i ZENON WIELEBSCY z Zalesia
10. JOANNA i WIESŁAW ŚMIERZCHAŁOWIE z Gostkowa
11. WIOLETA i ŁUKASZ WYRZYKIEWICZOWIE z Niemarzyna
12. JUSTYNA i JERZY STRUGAŁOWIE z Rozstępniewa
13. PATRYCJA i ŁUKASZ ROJDOWIE z Miejskiej Górki
Po tych uroczystościach nastąpiła część artystyczna. Na scenie tradycyjnie wystąpiły zespoły śpiewcze z Miejskiej Górki: „Góreczanki” i „Pod Klonem” oraz Orkiestra Dęta z Miejskiej Górki. Bogaty i ciekawy program artystyczny zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca „Żeńcy Wielkopolscy” z Nietążkowa
Dla uczestników festynu dożynkowego przygotowano liczne atrakcje. Zorganizowana została wystawa dawnych narzędzi rolniczych i sprzętu gospodarskiego. Przygotowano pokaz wikliniarstwa oraz kowalstwa tradycyjnego. Można było zapoznać się z propozycją firm, oferujących różne artykuły nie tylko do produkcji rolnej
Dużą popularnością cieszyły się stoiska gastronomiczne. Słodkie wypieki zarówno tradycyjne, jak i bardziej nowoczesne oferowała Piekarnia Wiesławy Nowakowskiej oraz Cukiernia Marka Buchowskiego. Natomiast przy stoisku Koła Gospodyń Wiejskich można było poczęstować się chlebem ze smalcem i ogórkiem kiszonym.
Dożynki gminne zakończyły się zabawą taneczną przy muzyce zespołu „de facto” z Zabrza.
IAP Portal - (C)opyright by TELEKOM.pl Sp. z o.o.