Interaktywna mapa

Obchody Dożynek Powiatowych Miejska Górka 2012


Przy słonecznej pogodzie, z udziałem przedstawicieli władz samorządowych powiatu rawickiego i tworzących go gmin oraz licznie zgromadzonych mieszkańców Miejskiej Górki i okolicznych miejscowości, w dniu 19 sierpnia odbyły się w naszym mieście dożynki powiatowe. Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi Małgorzata Adamczak i Łukasz Borowiak – posłowie na sejm RP.

 Powiatowe święto plonów zainaugurowała msza św. w kościele parafialnym, którą odprawił ks. kan. Marian Podlarz, proboszcz miejscowej parafii. Po nabożeństwie orszak dożynkowy, prowadzony przez Andrzeja Kusztelaka, komendanta gminnego OSP i miejskogórecką ORKIESTRĘ DĘTĄ, przemaszerował na stadion miejski, gdzie odbył się dożynkowy festyn. 

 Zebranych powitał i oficjalnego otwarcia dożynek dokonał Karol Skrzypczak, burmistrz Miejskiej Górki, który podziękował rolnikom za ich całoroczną pracę. Podziękowania i życzenia rolniczemu środowisku całego powiatu złożył również starosta rawicki Zygmunt Wolny, współgospodarz święta plonów.

Po wystąpieniach rozpoczęła się część obrzędowa uroczystości którą wypełniła ceremonia wręczania chleba i wieńców dożynkowych, z towarzyszeniem przyśpiewek w wykonaniu miejskogóreckicgo zespołu śpiewaczego GÓRECZANKI.

Starostami dożynek byli Wioleta i Łukasz Wyrzykiewiczowie z Niemarzyna. Wręczyli oni Zygmuntowi  Wolnemu bochen chleba upieczony z mąki, pochodzącej z tegorocznego ziarna, w Piekarni Wiesławy Nowakowskiej, w Sobiałkowie. Zgodnie z tradycją, starosta rawicki podzielił się chlebem z wszystkimi uczestnikami uroczystości.

Dożynkowe wieńce wykonała Donata Naskręt z Roszkowa, która wykazała się dużą pomysłowością i artyzmem. Otrzymali je wójt i burmistrzowie, przedstawiciele duchowieństwa oraz rolnicy z gmin powiatu rawickiego. Z naszej gminy uhonorowani zostali:  Irena i Bernard Bałuniakowie z Dłoni, Teresa i Krzysztof Gajowczykowie z Roszkowa  burmistrz  Karol Skrzypczak oraz proboszczowie parafii w Miejskiej Górce i Konarach –   ks. kan. Marian Podlarz i ks. Hieronim Murawa.

Imprezę uatrakcyjniły występy grupy śpiewaczej GÓRECZANKI z Miejskiej Górki, Folklorystycznego Zespołu CHOJNIOKI z Chojna, DRUGIEJ MARYLI, czyli śpiewającego sobowtóra Maryli Rodowicz oraz zespołu CELEBRATE. Po części artystycznej kilkugodzinną rozrywkę i wspaniałą zabawę zapewnił zebranym zespół „de facto” z Zabrza. Wręczone zostały również nagrody laureatom konkursu „Jak bezpiecznie pracować w gospodarstwie rolnym”, przeprowadzonego w trakcie festynu.

Dla uczestników dożynkowej imprezy przygotowano także wiele innych atrakcji. Firma SZALKOWSKI Transport i Spedycja z Miejskiej Górki prezentowała nowoczesny sprzęt przeznaczony dla potrzeb rolnictwa. Można też było obejrzeć dawne narzędzia rolnicze i sprzęt gospodarski, pochodzące ze zbiorów kolekcjonera staroci Mariana Rapiora, a także odwiedzić stoiska, m. in. Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania GOŚCINNA WIELKOPOLSKA, rawickiego Oddziału KRUS,  Zakładu Stolarskiego ŁAPAWA w Konarach, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Miejskiej Górce

Swoje dzieła i niezwykłe umiejętności prezentowali pochodzący z Chojna kowal Zdzisław Kempa, obecnie zamieszkały w miejscowości Stare, w powiecie pilskim oraz Krzysztof Kasprzak z Kawcza, wykonujący wyroby z wikliny. Miód z własnej pasieki oferował doświadczony pszczelarz, Edward Spica z Konar.    

Chętnie odwiedzano stoiska konsumpcyjne. Rozmaite, słodkie wypieki oferowała PIEKARNIA Wiesławy Nowakowskiej w Sobiałkowie, chleb ze smalcem i kwaszonym ogórkiem serwowały członkinie miejskogóreckiego Klubu Seniora, a przetwory ogórkowe oraz salceson, wątrobiankę, kiełbasę, szynkę i masło własnego wyrobu można było skosztować na stoisku obsługiwanym przez sołtyski miejskogóreckiej gminy - Teresę Skrzypczak z Piasków, Wandę Lipowczyk z Dąbrowy i Monikę Szydłowską z Topólki, przy pomocy mieszkanek Piasków, Stanisławy Szymańskiej i Hanny Osińskiej.

 E. Pawełka


IAP Portal - (C)opyright by TELEKOM.pl Sp. z o.o.