Radosna atmosfera towarzyszyła świąteczno-noworocznemu spotkaniu, tradycyjnie organizowanemu już przez przewodniczącego Rady Miejskiej – Zdzisława Golińskiego i burmistrza Miejskiej Górki – Karola Skrzypczaka
Spotkanie, w którym uczestniczyło ponad 100 osób odbyło się 14 grudnia br. w sali widowiskowej Ośrodku Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Miejskiej Górce. Wzięli w nim udział przedstawiciele samorządu powiatowego i gminnego, instytucji i podmiotów gospodarczych oraz środowisk działających w różnego typu organizacjach społecznych w formie stowarzyszeń, kół czy klubów sportowych na terenie gminy, przedstawiciele duchowieństwa oraz lokalnych mediów.
Zebranych gości, w tym senatora RP Mariana Poślednika, Starostę Rawickiego- Zygmunta Wolnego, ks. kan. Mariana Podlarza osoby uhonorowane w roku ubiegłym brązowymi statuetkami zasłużonych dla gminy Miejska Górka - Józefa Krzyżoszczaka, Bernarda Kołatę, Henryka Marchewkę, Zygmunta Karolczaka i Henryka Wojciechowskiego oraz wszystkich pozostałych gości powitał Zdzisław Goliński. Burmistrz – Karol Skrzypczak w krótkim wystąpieniu wymienił najważniejsze inwestycje zrealizowane w bieżącym roku oraz te, które zakończone zostaną w latach następnych.
Kolejnym punktem spotkania była ceremonia wręczania statuetek oraz certyfikatów osobom zasłużonym dla naszej gminy. Wyróżnienia za wieloletnią działalność społeczną- lata efektywnej i zgodnej współpracy w tym roku otrzymali: Henryka Kolibabka przewodnicząca Klubu Seniora w Miejskiej Górce, Franciszek Gołaś kapelmistrz Orkiestry Dętej w Miejskiej Górce oraz pośmiertnie Marek Ratajczak dyrektor Szkoły Podstawowej w Miejskiej Górce. Statuetkę ta wręczona została obecnemu w uroczystości synowi Marka Ratajczaka, Maciejowi Ratajczakowi.
Brązowe wyróżnienia zostały wykonane w „Studiu Szymanowo” w Szymanowie koło Śremu. W pracowni Piotra Szmyta, właściciela firmy, powstał m.in. odlew pomnika Ronalda Reagana czy Fontanna Neptuna, znajdująca się w Poznaniu. Tworzone są tam również statuetki wręczane na prestiżowych krajowych imprezach i plebiscytach, do najbardziej znanych należą „Złote Kaczki” czy „Złote Klakiery”.
Świąteczno-noworoczne spotkanie uświetnione zostało koncertem kolęd w wykonaniu miejskogóreckiej Orkiestry Dętej oraz wystepem chóru im. Bolesława Dembińskiego z Miejskiej Górki.
Jest przewodniczącą Klubu Seniora w Miejskiej Górce od czasu jego powstania w 1974 roku. Za zaangażowanie w pracy na rzecz Klubu Seniora, integrowanie społeczności lokalnej i rozwój kultury została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi.
Pani Henryka jest jedną z najbardziej aktywnych osób w swoim środowisku. Jako przewodnicząca Klubu Seniora wspólnie z jej członkami podejmuje różnego rodzaju inicjatywy poprzez organizację imprez lokalnych, środowiskowych i promowanie działalności kulturalnej Miejskiej Górki. Pani Henryka prawidłowo i rzetelnie wykonuje swoje obowiązki, jest osobą szanowaną i lubianą przez lokalną społeczność.
Za swoją działalność pani Henryka otrzymała liczne odznaczenia i wyróżnienia: Srebrną Odznakę Honorową PKPS, Odznakę Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Listy Gratulacyjne od Zarządu Wojewódzkiego PKPS i senatora Andrzeja Spychalskiego, Honorową Odznakę Turystyczną „Znam Gminę Miejska Górka”.
Pan FRANCISZEK GOŁAŚ
Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Częstochowie w klasie klarnetu, laureat "Ogólnowojskowego konkursu instrumentalistów" w Świeradowie Zdroju. W latach 1966-1976 grał na klarnecie w orkiestrze garnizonowej w Częstochowie. W roku 1976 ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie na wydziale dyrygentury, po której objął obowiązki kapelmistrza Orkiestry Reprezentacyjnej Śląskiego Okręgu Wojskowego we Wrocławiu, które pełnił do roku 2003 roku. Był współpracownikiem Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gdzie m. in. wykładał na Wydziale Wychowania Muzycznego.
Od 1981 roku prowadzi orkiestrę dętą w Miejskiej Górce. Od tego czasu – swoim autorytetem, ogromną charyzmą i zaangażowaniem wychowuje kolejne pokolenia miejskogóreckich muzyków, wpływając i kształtując wizerunek sceniczny i artystyczny znanego Państwu zespołu.
Pan MAREK RATAJCZAK
Marek Ratajczak od niemal trzydziestu lat związany był zawodowo z gminą Miejska Górka. W tym okresie pełnił przez kilka lat funkcję inspektora oświaty i wychowania w Urzędzie Miasta i Gminy. W połowie 1990 r. rozpoczął pracę w Szkole Podstawowej w Miejskiej Górce, a 1 września 2004 r. został jej dyrektorem. Przez 2 lata pracował na stanowisku stanowisku dyrektora Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury w Śmiglu, a także jako instruktor kulturalno-wychowawczy w Miejsko –Gminnym Domu Kultury w Rawiczu.
Był cenionym przez uczniów i współpracowników pedagogiem i dyrektorem szkoły. Współpracował z OKSiAL, gdzie przez długi czas prowadził sekcję fotograficzną, organizował wystawy i konkursy, a także współredagował wydawaną gazetę „Wiadomości miejskogóreckie”. Wspólnie z Ośrodkiem Kultury promował turystykę rowerową wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Był współzałożycielem Towarzystwa Turystycznego „Tramp” i pomysłodawcą rajdów: „Rowerem po zdrowie”, „Śladami Adama Mickiewicza po Ziemi Leszczyńskiej”, „Rajdu Rowerowego Niepodległości”, „Kręcimy z jesienią” oraz cyklu rajdów wokół polskich województw.
Marek Ratajczak był człowiekiem pełnym inicjatywy i pozytywnej energii, darzonym szacunkiem przez naszą społeczność.
IAP Portal - (C)opyright by TELEKOM.pl Sp. z o.o.