Interaktywna mapa

O współpracy polsko-czeskiej


W dniach od 4 do 5 grudnia br. w Náchodzie (w Czechach) odbywało się spotkanie Polsko-Czeskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Transgranicznej. Posiedzeniu przewodniczyli Joanna Kapuścińska, zastępca dyrektora Departamentu Unii Europejskiej i Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz ze strony czeskiej - Jiří Čistecký, dyrektor Departamentu Państw Europy Środkowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W spotkaniu uczestniczył również przedstawiciel ambasady RP w Pradze – Marek Minarczuk.

Było to już 18 spotkanie, organizowane przez rządy Polski i Czech. Powstanie Komisji jest efektem porozumienia w ramach Grupy Wyszehradzkiej, która powstała w 1993 roku. Polsko-Czeska Komisja spotyka się raz w roku. Jak dotąd w ramach współpracy zrealizowano 49 działań, w części finansowanych z funduszy unijnych.

Ponieważ Miejska Górka od 5 lat współpracuje z czeską gminą Dobruška, dlatego Minister Spraw Wewnętrznych zaprosił na spotkanie przedstawiciela naszej gminy, którą reprezentował sekretarz Miejskiej Górki, Adam Bandura.

W ramach Komisji działają grupy przedstawicieli gmin z Polski i Czech, które nawiązały współpracę. W wyniku kontaktów rodzą się konkretne pomysły na szerszą współpracę zarówno w dziedzinie społecznej jak i gospodarczej, prowadzonej nie tylko przez samorządy gmin, powiatów czy województw. Wnioski są prezentowane na spotkaniu Międzyrządowej Komisji, która sporządza raport, który jest kierowany do resortów ministerialnych Polski i Czech.

W pierwszych latach najaktywniejsze były gminy przygraniczne. Komisja, jako koordynator, przedstawiała konkretne pomysły na poprawę infrastruktury na przejściach granicznych, tj. zły stan dróg i mostów, a także konieczność powstania wspólnego systemu zarządzania kryzysowego, co -  biorąc pod uwagę, że na tych terenach często występują powodzie, było jednym z głównych działań.

Obecnie zdecydowanie zmieniła się rola Międzyrządowej Komisji, ponieważ kolejne samorządy nawiązały współpracę, zwiększył się obszar i zakres tematyczny współpracy. Dlatego na spotkaniu wskazano m.in. na konieczność przyspieszenia prac nad budową dróg ekspresowych i autostrad. Wśród pilnych zadań wskazano na ciągi komunikacyjne prowadzące do miasta Poznań, co ma istotne znaczenie dla rozwoju współpracy, zwłaszcza w sferze prowadzenia handlu i działalności gospodarczej, co zgodnie podkreślają przedsiębiorcy i samorządowcy z obu krajów.  

Odnawialne źródła energii to aktualnie jeden z priorytetów. Dlatego tematyka dotycząca budowy siłowni wiatrowych oraz wykorzystania technologii fotowoltaicznych była mocno akcentowana podczas spotkania. Ponieważ w gminie Miejska Górka prace projektowe i legislacyjne z tym związane trwają już od 6 lat, jest grupa gmin w Czechach i Polsce zainteresowana korzystaniem z naszych doświadczeń w tej dziedzinie.

Po raz kolejny przedstawiciele gmin czeskich i polskich wskazywali na potrzebę zbudowania programu współpracy dzieci i młodzieży szkolnej, który byłby współfinansowany przez rządy obu Państw. Właściwa Grupa działająca w ramach Komisji nie wypracowała dotąd spójnego projektu współpracy, wskazując, że największą przeszkodę stanowią różnice prawne. Grupa jednak czyni starania, aby w roku szkolnym 2013 – 2014  rozpocząć współpracę w sferze edukacji.

Na zakończenie posiedzenia, 5 grudnia br. współprzewodniczący podpisali protokół z posiedzenia komisji.

Kolejne, XIX posiedzenie Polsko-Czeskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Transgranicznej odbędzie się w II półroczu 2013 r., w Polsce.

 

 


IAP Portal - (C)opyright by TELEKOM.pl Sp. z o.o.